Kotłownie na gaz i paliwa stałe

Jednym z podstawowych problemów podczas budowy i modernizacji budynku jest wybór odpowiedniego systemu grzewczego. Nie jest to prosta decyzja, gdyż na rynku znajduje się szeroka gama alternatywnych metod pozyskania ciepła. Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym do ogrzania budynków jest obecnie kocioł grzewczy. Wybór odpowiedniego kotła jest niezmiernie ważny, bowiem wpływa na efektywność systemu grzewczego, ale również na wysokość rachunków.
 
 
Wybór paliwa do kotła
 
Podstawowym kryterium, branym pod uwagę przy zakupie kotła, jest wybór odpowiedniego paliwa, którym będziemy ogrzewać dom. Istnieje wiele możliwości:
gaz z sieci miejskiej,
gaz płynny,
olej opałowy,
prąd
węgiel, koks, drewno
tzw. ekologiczne źródła ciepła.
 
Każdy rodzaj paliwa ma zarówno zalety, jak i wady, różni się nie tylko stanem skupienia, sposobem spalania, magazynowania czy ceną, ale przede wszystkim wartością opałową, to znaczy ilością ciepła powstającą podczas spalania.
Decyzja o wyborze paliwa powinna być gruntownie przemyślana i podjęta jak najwcześniej, a najlepiej przed wykonaniem projektu domu, bowiem kocioł, grzejniki, zbiornik na paliwo i miejsce składowania opału muszą być uwzględnione w projekcie.
 
 
Kotły gazowe
 
Niewątpliwie najwygodniejsze urządzenia stosowane do ogrzewania domów jednorodzinnych i mieszkań. Oferta kotłów gazowych jest bogata, umożliwia wybór urządzenia odpowiedniego do naszych potrzeb, zarówno pod względem miejsca i sposobu montażu (wiszący, stojący), sposobu pracy (1-funkcyjny, 2-funkcyjny,  z zabudowanym zasobnikiem c.w.u.) i odpowiedniej mocy grzewczej. Kotły gazowe przeznaczone do spalania gazu ziemnego lub gazu płynnego różnią się jedynie budową palnika a w przypadku zamkniętej komory spalania różnym montażem przepustnic powietrza. Pozostałe zainstalowane w nich rozwiązania są zazwyczaj takie same.

Kotły na gaz ziemny to bardzo popularne i wygodne rozwiązanie stosowane do ogrzania budynków, lecz wymaga dostępu do sieci gazociagowej.
 
Zalety:
cena gazu ziemnego (znacznie tańszy niż gaz płynny)
nie trzeba magazynować gazu ani płacić za cały zbiornik już w momencie dostawy
obsługa kotła nie jest skomplikowana ani pracochłonna - większość kotłów jest w pełni zautomatyzowana
osiąga wysoką sprawność (do 90%, kotły kondensacyjne – nawet powyżej 100%)
spalanie gazu ziemnego gaz ziemny jest ekologiczne – emituje najmniej spalin spośród paliw kopalnych
ogrzewanie gazowe jest też czyste - nie ma popiołu i pyłu węglowego
niektóre kotły nie wymagaja budowy komina do odprowadzania spalin, wystarczy im dziura w ścianie domu
możliwość umieszczenia pieca gazowego prawie w każdym pomieszczeniu w domu
możliwośc stosowania do ogrzewania jak również do podgrzewania wody użytkowej (c.w.u)


Wady:
brak dostępu w wielu miejscach do sieci gazociągowej
duży koszt podłączenia do gazociągu
nowoczesne kotły gazowe nie są tanie